Psychiatrická léčebna v Kroměříži


MENU:

AKTUALITY 

Navigace:  AKTUALITY 
PREDUKA 2024

PREDUKA - vzdělávací seminář pro pacienty s psychotickým onemocněním a jejich blízké

21.6. 2024 v 9:00 se koná v Klubu pacientů PN Kroměříž preventivně-vzdělávací seminář pro pacienty s psychotickým onemocněním a také pro jejich blízké – PREDUKA.

Léčíte se s psychózou? Potřebujete Vy a Vaši blízcí informace o této nemoci? Zajímají Vás žádoucí i nežádoucí účinky léků, které užíváte? Přejete si vědět, proč a jak psychózy vznikají? Ptáte se, jak můžete sami ovlivnit průběh onemocnění? Pak je PREDUKA určena právě Vám. Účast na semináři je bezplatná. Podrobnější informace o tom, jak se můžete na PREDUKU přihlásit si můžete stáhnout zde.


Na značky! 🏴‍☠️

Pirátské vlajky, poklad a desatero zábavných disciplín. Několik stovek pacientů Psychiatrické nemocnice v Kroměříži, spřátelených organizací a zaměstnanců si nenechalo ve čtvrtek ujít tradiční sportovně-soutěžní dopoledne s názvem Na značky!, tentokrát v pirátském duchu.

 

Po milém úvodním vystoupení malých pacientů z dětského oddělení, kteří si připravili písně, básně, ale také břichomluvecké vystoupení či tance, si účastníci vyzkoušeli řadu zajímavých aktivit na desítce stanovišť. Tahání lana, hod na terč, chůzi se zavázanýma očima nebo přesmyčky doplňovalo malování na obličej, koutek muzikoterapie a drobný prodej výrobků pracovních terapií.

 

„Jsem ráda, že zábavné odpoledne přineslo nejen radost a uvolnění všem pacientům, ale také bylo prostorem pro setkávání s dalšími organizacemi,“ dodala vedoucí Pracovní terapie Markéta Zapletalová, jejíž oddělení spolu s fyzioterapií akci každoročně pořádá. „Děkuji všem za účast a budu se těšit zase za rok,“ zakončila.

 

 

Více fotografií: https://flic.kr/s/aHBqjBthsQ


Klinický farmaceut pomáhá účinnosti léčiv v PN Kroměříž

„Užívání řady léků je dnes běžné, přesto je důležité, aby mezi sebou všechny jejich složky fungovaly jako orchestr,“ nastiňuje klinická farmaceutka PharmDr. Kateřina Skopalová Ph.D., která se oboru věnuje dvanáctým rokem. „Léky vždy předepisuje pouze lékař, řada specializovaných lékařů však může předepsat řadu různých léků ku příkladu třeba na srdce či na cholesterol. Může se stát, že pacientovi kombinace léčiv nedělá dobře, proto je vhodné požádat o návštěvu klinického farmaceuta. Ten dokáže určit, zda lze doporučit jiné léky, které mohou být pro pacienta vhodnější,“ dodává.

 

Klinický farmaceut se tak na základě biochemických parametrů podílí na výběru vhodných léků, zabývá se řešením jejich vzájemného působení nebo vedlejšími nežádoucími účinky s ohledem na stav pacienta. „Můžeme zjistit, že je tam léková interakce také s čajem či grapefruitovými džusy, kouřením či alkoholem. To vše výrazně ovlivňuje hladiny vzájemného ovlivňování léčiv. Na základě všech získaných informací pak sepisuji tzv. farmakoterapeutické doporučení, které je zasláno lékaři,“ upřesňuje s tím, že Ambulance klinického farmaceuta v areálu Psychiatrické nemocnice v Kroměříži funguje pro všechny pacienty s vystavenou žádankou typu K.

 

„Sledováním léků, volbou nejúčelnějších vhodných molekul a snížením počtu léčiv zároveň šetříme v ambulantních případech jak peněženku pacienta, tak veřejný zdravotní systém,“ přiznává. Spolupráce služeb klinické farmacie a lékařů funguje také v rámci multidisciplinárního týmu Psychiatrické nemocnice v Kroměříži. „Pravidelně se účastním vizit a konzultuji s lékaři u lůžka plán farmakoterapie, tedy užívání léků. Já se zaměřuji na léčiva, lékař na celkovou diagnózu, tudíž z naší spolupráce může pacient jen benefitovat,“ doplňuje klinická farmaceutka PharmDr. Kateřina Skopalová Ph.D.

 

Podle náměstkyně pro léčebně preventivní péči Psychiatrické nemocnice v Kroměříži prim. MUDr. Adély Stoklasové již kooperace pomohla řadě pacientů. „Spolupráce klinického farmaceuta a lékaře je u některých pacientů velmi intenzivní a vede k optimalizaci farmakoterapie. Tím je zvýšena pravděpodobnost správného užívání léků pacientem. Snažíme se minimalizovat možné nežádoucí účinky a maximalizovat efekt léčby. Neustále tak probíhá komunikace mezi všemi složkami péče o pacienta tak, aby byla zajištěna vysoká kvalita péče a bezpečí pacienta na co nejvyšší úrovni,“ zakončuje.

 

Ambulance klinického farmaceuta je otevřena každé pondělí, středu a v pátek dle předchozí domluvy mezi 12:00 a 18:00. Více informací u PharmDr. Kateřiny Skopalové, Ph.D. na tel. 573 314 254, 739 359 002 nebo na emailové adrese skopalovak@pnkm.cz.


11. ročník turnaje O pohár ředitele přinesl zábavu, vzrušující momenty a radost

Změřit své síly ve volejbale, nohejbale a pétanque, relaxovat a zejména se pobavit. S těmito cíli se ve středu uskutečnil již jedenáctý ročník tradičního turnaje O pohár ředitele pořádaného toxikorehabilitačním oddělením. 🏆 Více než stovka účastníků z řad pacientů a zaměstnanců Psychiatrické nemocnice v Kroměříži se aktivně zapojila do sportovních klání, další neúnavně povzbuzovali. Nechyběly tak vzrušující momenty, přátelské souboje a radost z každého drobného úspěchu. Děkujeme všem účastníkům a divákům za úžasnou atmosféru a těšíme se na další ročník plný skvělých zážitků!

Více fotografií: https://flic.kr/s/aHBqjBsRGy


1. reprezentační ples je za námi!

Programu dominovala strhující vystoupení TK Gradace na motivy filmu Starci na chmelu a show standardních a latinskoamerických tanců. Na základě hlasování zaměstnanců bylo představeno překvapení večera – oslnivá kabaretně-burleskní show. K dispozici byl také bohatý raut z kroměřížské Radniční restaurace, zájemci pak využili služeb bezplatného fotokoutku. Děkujeme všem účastníkům za báječný večer!

 

Více fotografií: https://flic.kr/s/aHBqjBiep3


Umění je stav duše XIII

Zákulisí arteterapie jako zprostředkovatele lidských příběhů představila v rámci výstavy Umění je stav duše XIII arteterapeutka PNKM Emílie Rudolfová.  Desítky posluchačů se ve čtvrtek v Muzeum Kroměřížska seznámily s jak s procesem tvorby, tak s vlivem této terapeutické metody na pacienty. Výstava děl, které v rámci arteterapie vznikaly, probíhá až do 11. února, proto ji neváhejte navštívit!

 

Foto: Jaroslav Šafer, Muzeum Kroměřížska


Velikonoční veselí v PNKM

Velikonoční veselí, ozdoby a zajíček číhající na pomlázku. Pacienti v rámci činnostních terapií vytvořili řadu povedených dekorací, které od začátku jara zkrášlují areál naší nemocnice. Jak se Vám líbí?

 

Více forografií: https://www.facebook.com/PNKM.cz


Základní kurz Hypnóza I. 2024
Kroměřížský kurz hypnózy profesora Kratochvíla proběhne  ve dnech 7. - 11.10.2024
v areálu Psychiatrické nemocnice Kroměříž pod vedením PhDr. Lenky Gazdové,
PhDr. Barbary Koláčkové a PhDr. Davida Ungera. Jedná se o základní kurz - Hypnóza I.
Kurz je určen pro lékaře a psychology.
O informace a přihlášku žádejte u vedoucí kurzu na gazdoval@pnkm.cz

Nový ředitel
Od 1. 7. 2023 byl pověřen řízením Psychiatrické nemocnice v Kroměříži prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D.

Pracoviště klinického farmaceuta

Klinický farmaceut: Pharm.Dr. Kateřina Skopalová, Ph.D.

je nově vzniklé odborné pracoviště klinické farmacie PNKM, zabývající se klinickofarmaceutickou péčí dle metodiky ČOSKF ČLS JEP a dle Zákona o zdravotních službách. Klinický farmaceut poskytuje komplexní péči na všech lůžkových odděleních PNKM – systematicky, výběrově i konziliárně na vyžádání lékařem. Je k dispozici při řešení lékových problémů souvisejících s nedostatečností eliminačních orgánů – úpravy dávek při renální a hepatální insuficienci, při výběru léčiva u lékových interakcí, terapeutické monitorování léčiv.
Podílí se na snižování ekonomické zátěže nemocnice eliminací zbytných léčiv a při potřebě nasazení chybějících léčiv, které v medikaci dle komorbidit chybí. Celé snažení vede k optimalizaci farmakoterapie a zdokonalení péče o pacienta, snížením dopadu nežádoucích účinků léčiv a jejich kombinací.

Do budoucna bude k dispozici ambulantní péče.

Mobilní telefon: 739 359 002
Pevná linka: 573 314 254


Změna názvu
Od 1.7.2013 dochází ke změně názvu našeho zdravotnického zařízení z Psychiatrické léčebny v Kroměříži na Psychiatrickou nemocnici v Kroměříži.


Podkategorie


© 2012 Psychiatrická nemocnice v Kroměříži   |   Všechna práva vyhrazena