AKTUALITY
Součástí moderní péče o pacienta je bezpochyby také možnost duchovní péče. Služby nemocniční kaplanky využívá také Psychiatrická nemocnice v Kroměříži, kde má kaplanství dlouhou tradici. „Nejsem lékař ani psycholog a nerada se jim pletu do práce. Celá péče o duši je komplexní a kaplanství je součástí komplexní péče,“ přiznává nemocniční kaplanka sestra Pavla Martínková, která v nemocnici působí čtvrtým rokem.
Za prostranstvím malé květinové zahrady se tyčí výrazná dominanta Psychiatrické nemocnice v Kroměříži – kostel svatého Cyrila a Metoděje s velkou původně žlutou bání. Od jeho stavby uplynulo téměř 115 let, přesto je pacienty kroměřížské psychiatrie hojně využíván. „Hodně pacientů tady chodí sami. Máme tu pravidelné návštěvní hodiny. Vidí kostel, zastaví se, vejdou dovnitř a slyší to ticho a klid,“ uvádí nemocniční kaplanka sestra Pavla Martínková s tím, že její služba ve specializovaném zařízení je zejména o vedení rozhovoru a dialogu.
Pacienti psychiatrické nemocnice jsou podle ní výrazně odlišní oproti pacientům jiných zdravotnických zařízení. „Jsou v duševní nouzi, což znamená, že jsou přirozeně otevřenější duchovním debatám. Není pro ně rozhodující, zda jsou věřící nebo ne, ale mají potřebu hledat pokoj. Zároveň je však pravdou, že se hodně bavíme také o jejich životě, trápeních a řešíme témata jako odpuštění, přijetí, sebepřijetí. Hlavně však lidsky komunikujeme. To je pro mě nejdůležitější. Sejít se a popovídat si,“ doplňuje řádová sestra, která patří do společenství kroměřížských Milosrdných sester sv. Vincence de Paul.
Kaplanství je v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži již zaběhlou službou, zdravotnický personál je tak na spolupráci s kaplankou zvyklý. „Práce kaplanky v psychiatrické nemocnici je neocenitelná a hraje důležitou roli v holistickém přístupu k léčbě duševních onemocnění, emocionální aspekty zdraví našich pacientů. Kaplanka paní Martínková je velmi důležitým článkem péče poskytované pacientům a její nadstandardní a empatické práce si velmi vážím“, říká náměstek pro nelékařský zdravotnický personál Bc. Stanislav Juřena, DiS.
Stává se, že mě občas volá personál, protože pacient při vizitě projevil zájem o návštěvu nemocničního kaplana. Je to hodně odlišné i tím, že běžného pacienta ve všeobecné nemocnici vidím často jen jednou, zatímco tady se léčí obvykle několik měsíců. Je to tak spíše doprovázení,“ dodává sestra Martínková. Jak sama přiznává, životní příběhy pacientů jsou opravdu silné. Jsou tu lidé, kteří třeba sobě nebo někomu v afektu ublížili, trápí se, bojují s lítostí, výčitkami a zmatením. Na druhé straně mě nabíjí příběhy pacientů, jejichž zdravotní stav se zlepšuje, podaří se jim urovnat vztahy v rodině, postaví se na nohy a léčba začne fungovat. Z toho mám opravdu radost,“ zakončuje.
O tom, že duševní onemocnění může potkat kohokoli z nás není pochyb. Své o tím ví také padesátiletá Danuše, která musela být před třemi lety náhle hospitalizována na psychiatrii. Matce tří dětí se doslova ze dne na den změnil život a musela řešit dříve neznámé komplikace spojené nejen s jejím zdravotním stavem, ale také s rodinným prostředím. Již v době hospitalizace s ní proto začali navazovat spolupráci pracovníci kroměřížského Centra duševního zdraví, tedy společného projektu Psychiatrické nemocnice v Kroměříži a Centra služeb a podpory Zlín.
„Po hospitalizaci jsme jí nabídli spolupráci s psychologem, později začala využívat také služby sociální pracovnice a psychiatrické sestry. Podařilo se nám jí znovu nalézt bydlení, vyřídit invalidní důchod a posléze také získat práci, v níž setrvává až dodnes. Na život s duševním onemocněním si stále zvyká, získala však náhled na onemocnění a podařilo se splnit společný cíl - zvládnout stresovou zátěž, krizi a adaptovat se na život po hospitalizaci,“ uvádí vedoucí sociálních služeb Bc. Silvie Romanová, DiS.
Danuše je jedním z devíti stovek klientů s duševním onemocněním, kteří službu za pětiletou dobu její existence využili. „Zdravotní a sociální podpora cílí především na lidi se schizofrenními onemocněními, obsedantně kompulzivními poruchami či schizoafektivními poruchami nálad jako mánie či deprese, kteří žijí v okresech Kroměříž, Holešov a Bystřice pod Hostýnem. Naší funkcí je prevence možných hospitalizací, případně jejich zkracování a zejména návrat lidí s duševním onemocněním do společnosti,“ doplňuje vedoucí psychiatrická sestra Mgr. Hana Strašáková, MBA s tím, že služba je komplexní.
Centrum duševního zdraví, sídlící na kroměřížské Mánesově ulici, umožňuje klientům využít podporu jak ze strany psychiatra a psychologa, tak ze strany sociálního pracovníka, psychiatrické sestry nebo peer konzultanta. „Jde jak o ambulantní, tak terénní formu dočasné péče. Máme individuální přístup, protože každý potřebuje ke zotavení jiný čas a podporujeme samotného klienta v plnění jeho cíle, avšak bez závislosti na službě samotné. Co může zvládnout sám, necháváme na něm. Chceme jej podpořit zejména v oblastech, které byly vlivem onemocnění narušeny,“ zakončuje.
Brněnský rodák působil v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži téměř šest dekád, nejprve jako ošetřovatel, po absolutoriu jako psycholog a vedoucí klinický psycholog. Zároveň přednášel na Masarykově univerzitě, kterou poté musel z politických důvodů opustit a přesunul se na Univerzitu Palackého v Olomouci. Svou erudici rozšiřoval i jako hostující výzkumný pracovník na Standfordově univerzitě v USA v době politického uvolnění na konci 60. let.
Autor více než desítky odborných i populárně naučných publikací rozšiřoval v Československu inovátorské psychologické metody jako psychogymnastika, psychodrama, klinická hypnóza nebo sexterapie. Pořádal odborné kurzy klasické hypnózy a v 70. letech založil oddělení pro léčbu neurotických poruch Psychiatrické nemocnice v Kroměříži 18b, které funguje dodnes. Mezi studenty a kolegy odborníky byl velmi oblíbený nejen pro svůj odborný rozhled, ale také pro neutuchající entusiasmus i vstřícný, srdečný, praktický přístup.
V roce 1991 byl jmenován profesorem klinické psychologie, získal také Cenu města Kroměříže a Cenu Františka Palackého za celoživotní dílo. Psychiatrická nemocnice v Kroměříži ku příležitosti jeho 90. narozenin představila lavičku s jeho jménem a životním mottem „Častá krůpěj kámen proráží“.
Čest jeho památce.
„Na akreditaci jsme se pečlivě připravovali několik měsíců, šlo o velmi náročný proces,“ přiznává manažerka kvality a bezpečí Mgr. Klára Juřicová, DiS., která v čele rady kvality nemocnici v procesu zastupovala. „Pod drobnohledem byla nejen otevřená a uzavřená oddělení, ale také dokumenty, podle nichž je nemocnice řízena a jejich soulad s platnou legislativou a zdravotnickou dokumentací. Kontrolována byla také hygiena, bezpečnostní systémy a další zavedené postupy,“ podotýká.
Akreditační komise chválila zejména erudici, entusiasmus zaměstnanců, koncepčnost a systém léčby, který psychiatrická nemocnice poskytuje. „Rád bych tímto poděkoval všem zaměstnancům, kteří se na akreditaci podíleli. Velmi si vážím jejich práce,“ doplnil ředitel prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D. s tím, že získání akreditace je potvrzením kontinuálního růstu zázemí zdravotnického zařízení. „Je to signál, že jdeme správným směrem,“ míní.
„Naším cílem je, aby se u nás pacienti cítili bezpečně. Chceme poskytovat takovou péči, jakou bychom chtěli, aby byla poskytována pro nás nebo naše blízké,“ dodává a zdůrazňuje, že mezi další cíle patří stabilizace, rozvoj infrastruktury a tvorba koncepce dalšího směřování nemocnice.
PREDUKA - vzdělávací seminář pro pacienty s psychotickým onemocněním a jejich blízké
21.6. 2024 v 9:00 se koná v Klubu pacientů PN Kroměříž preventivně-vzdělávací seminář pro pacienty s psychotickým onemocněním a také pro jejich blízké – PREDUKA.
Léčíte se s psychózou? Potřebujete Vy a Vaši blízcí informace o této nemoci? Zajímají Vás žádoucí i nežádoucí účinky léků, které užíváte? Přejete si vědět, proč a jak psychózy vznikají? Ptáte se, jak můžete sami ovlivnit průběh onemocnění? Pak je PREDUKA určena právě Vám. Účast na semináři je bezplatná. Podrobnější informace o tom, jak se můžete na PREDUKU přihlásit si můžete stáhnout zde.
Pirátské vlajky, poklad a desatero zábavných disciplín. Několik stovek pacientů Psychiatrické nemocnice v Kroměříži, spřátelených organizací a zaměstnanců si nenechalo ve čtvrtek ujít tradiční sportovně-soutěžní dopoledne s názvem Na značky!, tentokrát v pirátském duchu.
Po milém úvodním vystoupení malých pacientů z dětského oddělení, kteří si připravili písně, básně, ale také břichomluvecké vystoupení či tance, si účastníci vyzkoušeli řadu zajímavých aktivit na desítce stanovišť. Tahání lana, hod na terč, chůzi se zavázanýma očima nebo přesmyčky doplňovalo malování na obličej, koutek muzikoterapie a drobný prodej výrobků pracovních terapií.
„Jsem ráda, že zábavné odpoledne přineslo nejen radost a uvolnění všem pacientům, ale také bylo prostorem pro setkávání s dalšími organizacemi,“ dodala vedoucí Pracovní terapie Markéta Zapletalová, jejíž oddělení spolu s fyzioterapií akci každoročně pořádá. „Děkuji všem za účast a budu se těšit zase za rok,“ zakončila.
Více fotografií: https://flic.kr/s/aHBqjBthsQ
„Užívání řady léků je dnes běžné, přesto je důležité, aby mezi sebou všechny jejich složky fungovaly jako orchestr,“ nastiňuje klinická farmaceutka PharmDr. Kateřina Skopalová Ph.D., která se oboru věnuje dvanáctým rokem. „Léky vždy předepisuje pouze lékař, řada specializovaných lékařů však může předepsat řadu různých léků ku příkladu třeba na srdce či na cholesterol. Může se stát, že pacientovi kombinace léčiv nedělá dobře, proto je vhodné požádat o návštěvu klinického farmaceuta. Ten dokáže určit, zda lze doporučit jiné léky, které mohou být pro pacienta vhodnější,“ dodává.
Klinický farmaceut se tak na základě biochemických parametrů podílí na výběru vhodných léků, zabývá se řešením jejich vzájemného působení nebo vedlejšími nežádoucími účinky s ohledem na stav pacienta. „Můžeme zjistit, že je tam léková interakce také s čajem či grapefruitovými džusy, kouřením či alkoholem. To vše výrazně ovlivňuje hladiny vzájemného ovlivňování léčiv. Na základě všech získaných informací pak sepisuji tzv. farmakoterapeutické doporučení, které je zasláno lékaři,“ upřesňuje s tím, že Ambulance klinického farmaceuta v areálu Psychiatrické nemocnice v Kroměříži funguje pro všechny pacienty s vystavenou žádankou typu K.
„Sledováním léků, volbou nejúčelnějších vhodných molekul a snížením počtu léčiv zároveň šetříme v ambulantních případech jak peněženku pacienta, tak veřejný zdravotní systém,“ přiznává. Spolupráce služeb klinické farmacie a lékařů funguje také v rámci multidisciplinárního týmu Psychiatrické nemocnice v Kroměříži. „Pravidelně se účastním vizit a konzultuji s lékaři u lůžka plán farmakoterapie, tedy užívání léků. Já se zaměřuji na léčiva, lékař na celkovou diagnózu, tudíž z naší spolupráce může pacient jen benefitovat,“ doplňuje klinická farmaceutka PharmDr. Kateřina Skopalová Ph.D.
Podle náměstkyně pro léčebně preventivní péči Psychiatrické nemocnice v Kroměříži prim. MUDr. Adély Stoklasové již kooperace pomohla řadě pacientů. „Spolupráce klinického farmaceuta a lékaře je u některých pacientů velmi intenzivní a vede k optimalizaci farmakoterapie. Tím je zvýšena pravděpodobnost správného užívání léků pacientem. Snažíme se minimalizovat možné nežádoucí účinky a maximalizovat efekt léčby. Neustále tak probíhá komunikace mezi všemi složkami péče o pacienta tak, aby byla zajištěna vysoká kvalita péče a bezpečí pacienta na co nejvyšší úrovni,“ zakončuje.
Ambulance klinického farmaceuta je otevřena každé pondělí, středu a v pátek dle předchozí domluvy mezi 12:00 a 18:00. Více informací u PharmDr. Kateřiny Skopalové, Ph.D. na tel. 573 314 254, 739 359 002 nebo na emailové adrese skopalovak@pnkm.cz.
Změřit své síly ve volejbale, nohejbale a pétanque, relaxovat a zejména se pobavit. S těmito cíli se ve středu uskutečnil již jedenáctý ročník tradičního turnaje O pohár ředitele pořádaného toxikorehabilitačním oddělením. 🏆 Více než stovka účastníků z řad pacientů a zaměstnanců Psychiatrické nemocnice v Kroměříži se aktivně zapojila do sportovních klání, další neúnavně povzbuzovali. Nechyběly tak vzrušující momenty, přátelské souboje a radost z každého drobného úspěchu. Děkujeme všem účastníkům a divákům za úžasnou atmosféru a těšíme se na další ročník plný skvělých zážitků!
Více fotografií: https://flic.kr/s/aHBqjBsRGy
Programu dominovala strhující vystoupení TK Gradace na motivy filmu Starci na chmelu a show standardních a latinskoamerických tanců. Na základě hlasování zaměstnanců bylo představeno překvapení večera – oslnivá kabaretně-burleskní show. K dispozici byl také bohatý raut z kroměřížské Radniční restaurace, zájemci pak využili služeb bezplatného fotokoutku. Děkujeme všem účastníkům za báječný večer!
Více fotografií: https://flic.kr/s/aHBqjBiep3
Zákulisí arteterapie jako zprostředkovatele lidských příběhů představila v rámci výstavy Umění je stav duše XIII arteterapeutka PNKM Emílie Rudolfová. Desítky posluchačů se ve čtvrtek v Muzeum Kroměřížska seznámily s jak s procesem tvorby, tak s vlivem této terapeutické metody na pacienty. Výstava děl, které v rámci arteterapie vznikaly, probíhá až do 11. února, proto ji neváhejte navštívit!
Foto: Jaroslav Šafer, Muzeum Kroměřížska
Velikonoční veselí, ozdoby a zajíček číhající na pomlázku. Pacienti v rámci činnostních terapií vytvořili řadu povedených dekorací, které od začátku jara zkrášlují areál naší nemocnice. Jak se Vám líbí?
Více forografií: https://www.facebook.com/PNKM.cz
Klinický farmaceut: Pharm.Dr. Kateřina Skopalová, Ph.D.
je nově vzniklé odborné pracoviště klinické farmacie PNKM, zabývající se klinickofarmaceutickou péčí dle metodiky ČOSKF ČLS JEP a dle Zákona o zdravotních službách. Klinický farmaceut poskytuje komplexní péči na všech lůžkových odděleních PNKM – systematicky, výběrově i konziliárně na vyžádání lékařem. Je k dispozici při řešení lékových problémů souvisejících s nedostatečností eliminačních orgánů – úpravy dávek při renální a hepatální insuficienci, při výběru léčiva u lékových interakcí, terapeutické monitorování léčiv.
Podílí se na snižování ekonomické zátěže nemocnice eliminací zbytných léčiv a při potřebě nasazení chybějících léčiv, které v medikaci dle komorbidit chybí. Celé snažení vede k optimalizaci farmakoterapie a zdokonalení péče o pacienta, snížením dopadu nežádoucích účinků léčiv a jejich kombinací.
Do budoucna bude k dispozici ambulantní péče.
Mobilní telefon: 739 359 002
Pevná linka: 573 314 254